تبلیغات
بورس و مدیریت مالی بازرگانی فناوری اطلاعات - مقدمه‎ای بر تحلیل فنّی در بازار‎های مالی (An introduction to technical analysis in financial market)

بورس و مدیریت مالی بازرگانی فناوری اطلاعات

مدیران عملگرامقدمه:

اهمیت بازارهای سرمایه در تامین سرمایه(finance) از یک‎سو و تصمیم‎گیری با توجه به انبوه اطلاعات در این بازارها از سوی دیگر، اهمیّت یادگیری و ارائه‎ی ابزارهایی برای تحلیل بازارسرمایه را یادآوری می کند. شرکت‎های صنعتی و بازرگانی، صندوق‎های سرمایه‎گذاری، صندوق‎های بازنشستگی، شرکت های بیمه، بانک‎ها و حتّی دولت‎ها از بازار سرمایه در راستای تامین وجوه نقد برای اجرای پروژه‎های خود و یا حتّی در راستای سرمایه‎گذاری و کسب سود استفاده می کنند. اما در هر دو صورت ورود به این بازارها و فعالیت در آنها  مستلزم تحمل درجه‎ای از ریسک می باشد. تصمیم گیری در شرایط ریسک از دغدغه‎های مدیریت بوده که با استفاده از ابزارهای کمّی مانند علم آمار ، تکنیک های تحقیق عملیاتی و بهینه سازی و یا ابزارهای کیفی مانند روانشناسی و ... به دنبال اتخاذ مناسب‎ترین تصمیم در این شرایط می باشند. تحلیل فنّی یکی از ابزارهای کارآمد و پرطرفدار در پیش بینی و تصمیم گیری در بازارهای گوناگون علی‎الخصوص بازار سهام و ارز می باشد. در واقع نتیجه‎ی تلاش محققان و فعّالان عرصه‎ی بازارهای مالی، ارائه‎ی دو روش تحلیل فنّی و فاندامنتال(فنّی و بنیادی) می باشد که در ادامه توضیحاتی در مورد هر یک ارائه شده است.

آشنایی با مفاهیم پایه:
تحلیل فنّی چیست؟
تحلیل فنّی مطالعه‎ی رفتارهای بازار با استفاده از نمودارها و با هدف پیش بینی آینده‎ی روند قیمت‎ها است.(مورفی، 1384) در تحلیل فنّی با استفاده از یک‎سری شاخص‎های آماری و چندین الگوی نموداری روند قیمت‎ها در گذشته را مورد مطالعه‎ قرار داده و آنها را به آینده تعمیم می دهیم. تحلیل تكنیكی از این لحاظ دقیقا شبیه پیش‌بینی هواشناسی است. همان‌طور كه هواشناس از روند گذشته و جاری هوا برای پیش‌بینی آن در آینده استفاده می‌كند، سرمایه‌گذار نیز از تحلیل تكنیكی و روند گذشته و جاری قیمت سهام برای پیش‌بینی قیمت‌های آتی بهره می‌برد.  
 تحلیل فنّی بر پایه‎ی سه اصل، فلسفه‎ی اساسی خود را بیان می کند:
1-    همه چیز در قیمت لحاظ شده است.
2-    قیمت‎ها بر اساس روندها حرکت می کنند.
3-    تاریخ دوباره تکرار می شود.(مورفی،1384)
تحلیل گرانی که طرفدار تحلیل فنّی می باشند، این گونه بیان می کنند که یک سرمایه گذار یا تحلیل گر لازم نیست تمامی اطلاعات را جمع آوری کرده و به بررسی و تحلیل آنها بپردازد و البته نه این کار مقدور است و نه به صرفه. مکانیزم بازار و به عبارتی مکانیزم عرضه و تقاضا، قیمت را به سوی تعادل حرکت می دهد و لزوماً دانستن این‎که چه عواملی این حرکت را باعث شده است کمکی به کسب سود نمی کند. بنا بر اصل اول یک تحلیل گر تکنیکال در ابتدا به این باور رسیده است که هر چیزی که بتواند در قیمت تاثیر گذار باشد اعم از فاکتور های سیاسی؛ فاندامنتالی جغرافیایی و یا سایر فاکتور ها در قیمت یک سهم لحاظ شده است.پس از درک و پذیرش جمله فوق به عنوان مقدمه تحلیل فنّی به این نتیجه می رسیم که تحلیل قیمت ها تمام آن چیزی است که ما به آن نیاز داریم.در حقیقت قیمت و روند حرکتی آن خود گویای تغییرات و وضعیت شرکت ها و یا اتفاقات حوزه‎ی کلان اقتصادی است.
نظریه‎ی ثابت شده‎ای وجود داردکه تاکید می کند قیمت ها بر اساس روندها حرکت می کنند و یا به عبارت دیگر قیمت ها دوست دارند روند فعلی خود را حفظ کنند تا زمانی که عوامل بازدارنده‎ی حرکت آنها را متوقف کند(مورفی،1384).
اصل تمایل تاریخ به تکرار بیشتر به روانشناسی بازار برمی گردد . ماهیت این اصل بیان می دارد که فعالان بازار مایلند یک واکنش تکراری نسبت به محرک های مشابه بازار در طول زمان های مختلف داشته باشند.  
مقایسه‎ی تحلیل فنّی و فاندامنتال:
آنچنان که در تحلیل فنّی پایه و اساس تحلیل ها بر قیمت ها و روندهای حاکم بر آنها قرار دارد، در تحلیل فاندامنتال این عوامل اقتصادی هستند که بر عرضه و تقاضا تاثیر می گذارند و باعث می شوند قیمت ها نوسان پیدا کنند.(مورفی، 1384).  در تحلیل فاندامنتال هدف تحلیل‎گر کشف ارزش ذاتی کالاها یا شرکت هاست. در این نوع تحلیل هنگامی که ارزش ذاتی کالا یا سهام بالاتر از ارزش جاری و قیمت فعلی آن قرار گیرد، آن کالا یا سهام ارزان طلقی شده و خرید آن توسط تحلیل‎گرتوصیه می شود. تحلیل‎گران فاندامنتال در بازار ارز بیشتر به تحلیل اوضاع اقتصاد بین الملل،  متغیرهای کلان اقتصادی و آمار و ارقام تجاری در عرصه‎ی بین المللی می پردازند و با کمک این قبیل مطالعات به درک ارزش ذاتی و پیش بینی ارزش آتی ارز یک کشور دست می یابند. تحلیل فاندامنتال در بورس اوراق بهادار و سهام با بررسی وضعیت داخلی شرکت‎ها، نسبت های مالی و مقایسه‎ی آنها با یکدیگر و با میانگین‎های صنعت، اقدام به ارزیابی ارزش ذاتی سهام
آنها می کند. برای مثال تحلیلگر بنیادی با بررسی و ضعیت آب و هوا و میزان بارندگی و رشد صادرات میوه ایی خاص به این نتیجه میرسد قیمت میوه گرانتر خواهد شد.یا با توجه به ترازنامه و وضعیت مالی کارخانه ایی یا مصوبات مجمع آن به این نتیجه می رسد قیمت سهام آن کارخانه افت خواهد کرد.یا زمانی که نرخ بیکاری کشوری اعلام گردید با توجه به اینکه نرخ بیکاری افزایش یافته و نرخ بهره و … جهت قدرت گرفتن آن ارز را در مقابل ارز دیگر با شرایط دیگر تشخیص میدهد.در هر دو روش فاندامنتال و تکنیکال هدف اصلی کشف روند قیمت‎ها و بهره گیری از آن می باشد. پس از آشنایی مقدماتی با تحلیل فاندامنتال وتکنیکال می توان پاره‎ای از تفاوت‎های میان آن ها را ذکر کرد:
1-    در تحلیل فاندامنتال بیشتر به بررسی علل تغییر در قیمت پرداخته می شود در حالی که تحلیل فنّی کاری با علل تغییر ندارد و تاثیر تغییرات قیمت بر روند آتی آن را بررسی می کند. تحلیل‎گر فنّی مدعی است ،  مسائل فاندامنتال در لحاظ شده و نیاز به بررسی و تحلیل جداگانه ندارد.
2-    تفاوت دیگر بین این دو نوع تحلیل در انعطاف پذیری آنها است. از تحلیل فنّی می توان در اکثر بازارها استفاده کرد امّا حجم اطلاعات و صورت های مالی برای استفاده در تحلیل فاندامنتال نیاز به درجه‎ی بالایی از تخصص در صنعت‎ها و بازارهای گوناگون دارد و این امر موجب ایجاد محدودیت برای تحلیل‎گر می شود. به عنوان مثال شما می توانید از شاخص میانگین متحرک در بورس اوراق بهادار و یا بازار فارکس(بازار تبادل ارزهای خارجی) استفاده کنید و به نوعی تحلیل فنّی دست یابید، اما اگر در تحلیل فاندامنتالِ بورس اوراق بهادار و صنعتی خاص از آن خبره باشید نمی توانید همین مهارت را فوراً در بازار ارز به کارگیرید، چون به اطلاعات ، ساختار و عوامل فاندامنتال جدید برخورد می کنید.
3-    تحلیل فاندامنتال به علت ماهیتش بیشتر بازه های زمانی بلند مدت را در بر می گیرد. تحلیل بنیادین در مقایسه با تحلیل فنی یک راهکار دراز مدت را برای تحلیل بازار به کار می برد . در حالیکه تحلیل فنی را می توان در یک قالب زمانی چند
هفته ای ، چند روزه و حتی چند دقیقه بکار برد . در حقیقت در تحلیل فنّی، بازه‎ی زمانی تابعی از انتخاب تحلیل‎گر می باشد هر چند بعضی از منابع تحلیل فنّی را برای خرید و فروش سریع و بازه‎های کوتاه مدت مناسب‎تر می دانند.
تحلیل‎گر فنّی یا چارتیست؟
در زبان محاوره‎ای اغلب چارتیست، تحلیل‎گر فنّی، تحلیل‎گر بازار و تحلیل‎گر نموداری به صورت مترادف به کار می‎روند، اما با توجه به پیشرفت‎های این عرصه و تخصصی شدن امور، می توان هر یک از این موارد را وظیفه‎ای جداگانه دانست. چارتیست‎ها تحلیل‎گران تکنیکالی هستند که بیشتر از تحلیل نمودارها برای پیش‎بینی آینده استفاده می کنند. در مقابل این دسته، تحلیل‎گران آماری وجود دارند که داده‎های آماری را دریافت کرده برای آنها آزمون‎هایی طراحی می کنند و از آنها در سیستم‎های کامپیوتری معاملات استفاده می کنند. تحلیل‎گران آماری مدل های معاملاتی را به سیستم‎های کامپیوتری وارد می کنند تا به صورت اتوماتیک اخطارهای خرید و فروش را به دست آورند. در هر صورت چارتیست‎ها و تحلیل‎گران آماری هر دو نوعی از تحلیل‎گران تکنیکی محسوب می شوند.
تحلیل فنّی و نظریه‎ی داو(Dow)
پایه و اساس تحلیل فنّی در عصر حاضر را باید در مقالاتی جست‎وجو کرد که چارلز داو(Charles Dow) برای مجله‎ی
وال استریت(wall street) ارئه می کرد. چارلز داو همزمان با تاسیس شرکت داوجونز- همرا شریک تجاری خود، ادوارد جونز در سال 1882- شروع به انتشار این مقالات کرد. در سال 1884، چارلز داو از میانگین قیمت نهایی یازده شرکت، نخستین شاخص بازار سرمایه را ارئه کرد.(مورفی،1384). وش كار چارلز داو بسیار ساده بود: او ارزش سهام ۱۲ شركت بزرگ آمریكا را با هم جمع می كرد و عدد حاصل را تقسیم بر دوازده می ساخت. عددی كه به دست می آمد نشان دهنده شاخص داو بود. در میان دوازده شركت مورد نظر چارلز داو شركت هایی مانند جنرال الكتریك و شركت تنباكوی آمریكا كه بعدها تجزیه شد، وجود داشتند. در سال 1897 چارلز داو دوشاخص(میانگین) مجزّا را معرفی کرد. میانگین صنعت كه شامل دوازده سهام مرغوب و برتر صنعتی می‌شد و میانگین راه‌آهن كه بیست سازمان اقتصادی خطوط راه‌آهن را در برمی‌گرفت. اكنون ما آنها را با میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) و میانگین ترابری (حمل و نقل) داوجونز (DJTA) می‌شناسیم. اکثر نظریات تحلیلی داو در بازارهای مختلف کاربرد دارد. به طور کلی نظریات داو در مورد روند قیمت ها و تحلیل روند را می توان به صورت زیر خلاصه نمود:
1-    همه چیز در شاخص(میانگین)لحاظ می شود: این اصل بیان می دارد که حاصل جمع و گرایشات معاملات بازار، مجموع اطلاعات گذشته را در بازار نشان می دهد و تاثیراتش را بر شاخص خواهد گذاشت(مورفی،1384).
2-    بازار سه نوع روند دارد و هر روندی خود از سه روند کوچکتر تشکیل شده است:   
بازار دارای سه روند صعودی(Uptrend)، نزولی(Downtrend) و خنثی(Sideways trend)می باشد. چارلز داو روند صعودی را این گونه تعریف می کند: هنگامی که قیمت در یک رالی صعودی بالاتر از رالی صعودی پیش از آن قرار گیرد و یا قیمت در یک حفره‎ی نزولی بالاتر از حفره‎ی نزولی پیش از آن قرار گیرد یک روند صعودی خواهیم داشت(مورفی، 1384). به طور کلی هنگامی که برآیند روند کلی نوسانات قیمت‎ها رو به بالا باشد روند صعودی خواهیم داشت و هنگامی که برآیند نوسانات قیمت رو به پایین باشد روند نزولی خواهیم داشت.در روندهای خنثی برآیند قیمت تقریباً شاهد اوج ها و حدّاقل‎های برابر است و نوسانات و تغییرات معناداری از روند برداشت نمی شود. شاید به توان گفت توجه به روند ها در نظریات داو مهمترین وظیفه‎ی تحلیل‎گر است . تحلیل روند علاوه بر نیاز به کسب مهارت و تجربه خود نوعی هنر نیز طلقی می گردد.
در شکل شماره‎ی 1 می توانید انواع روند را مشاهده کنید:
 

3-    روندهای بزرگ دارای سه مرحله هستند:   از نظر داو یک روند از سه روند دیگر تشکیل می گردد که عبارتند از :
الف) روند اولیه ؛ ب) روند ثانویه و ج) روند کوچک . روند اولیه نشان دهنده‎ی وضعیت کلّی بازار و
در حقیقت جوّ حاکم بر بازار است .داو در نظریاتش بر روی روند اولیه تاکید بیشتری دارد و این روند را شامل سه   مرحله می داند؛ 1- مرحله‎ی تراکم: در این مرحله سرمایه‎گذاران حرفه‎ای و آگاه وارد بازار می شوند.
2- مرحله‎ی مشارکت عمومی: در این مرحله قیمت‎ها سریعاً رشد کرده و اکثر سرمایه‎گذاران وارد بازار می شوند.

3-  مرحله‎ی توزیع: در این مرحله مطبوعات به طور وسیع اخبار اقتصادی و تحلیل‎های مثبت را منتشر می کنند و حجم معاملات افزایش می یابد. اینجا ست که سرمایه‎گذاران آگاه و زیرک پیش از این که خریدارن اخیر آماده‎ی فروش شوند عرضه‎ را شروع می کنند. روند ثانویه در واقع واكنش تصحیحی برای روند نخستین به شمار می‌آیند. این واكنش ها به نوعی از یك تا سه ماه به طول می‌‌انجامد و ردپای آن‌ را از یك سوم به دو سوم روند ثانویه پیشین می‌توان دنبال كرد.


منبع: جان.جی.مورفی (1384)-تحلیل فنّی در بازار سرمایه: ترجمه‎ی کامیار فراهانی فرد، رضا قاسمیان لنگرودی.تهران- نشر چالش.www.irbourse.tk  

دوشنبه 7 دی 1388 10:43 ب.ظ
سلام استاد
ما آخر نفهمیدیم شما استاد چی هستید!!!؟
فلسفه، عرفان، ادبیات، طنز ، کامپیوتر ، گرافیک یا عکاسی یا مدیریت یا .... .
ان شاء الله که معلوم بشه
KAMRAN
یکشنبه 6 دی 1388 09:28 ب.ظ
SALAM BEHTARE SYSTEMHAYE MOAMELATY RO HADAF BEGIRI
پاسخ کیارش جهانپور : ما در اون حد نیستیم!!!!!
دکتر صالح
چهارشنبه 2 دی 1388 11:01 ق.ظ
سلام استاد
بسیار عالی بود اما خیلی خیلی مقدمه بود.
اصول پیشرفته تر را بنویس
فیض ببریم
majid zakaria
دوشنبه 16 آذر 1388 12:23 ق.ظ
agha ahsant
fogholadeh bood
kelasaye tahlil technical dige niist?
age serie jadidi eftetah shod begoo biam
ya ali
mehdi abtahi
سه شنبه 10 آذر 1388 10:55 ب.ظ
salam
ketabaye tahlil technical ra be farsi tarjomeh mikonam
donbale ye hamkar migardam
age mayel boodid behem email bezanid
movaffagh bashid
سینا
سه شنبه 10 آذر 1388 12:48 ق.ظ
سلام آقا کیارش
اقا خیلی قشنگ بود
موجز و مفید
abolfazl
دوشنبه 9 آذر 1388 12:47 ق.ظ
Agha eyval
kheili haal kardam
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :