تبلیغات
بورس و مدیریت مالی بازرگانی فناوری اطلاعات - مدیریت فن آوری اطلاعات« یک کاسه ماست، یک دریا دوغ »

بورس و مدیریت مالی بازرگانی فناوری اطلاعات

مدیران عملگرا

حتما مدیریت فن آوری اطلاعات می خوانی و از این که در جواب « رشته ی شما چیست؟» می گویی «MIT»، بسیار خرسندی!!! اما هیچ گاه به این سؤل فکر کرده ای که مدیریت فن آوری اطلاعات چیست؟ اگر در دوره ی کارشناسی این رشته مشغول به تحصیل شده ای- که به تازگی راه اندازی شده- 4 سال قرار است چه معلوماتی بیاندوزی که فرداروز به کار آید؟ اگر کارشناسی ارشد مدیریت فن آوری اطلاعات می خوانی فردای فارغ التحصیلی چه تخصصی خواهی داشت که دیگران که در این رشته تحصیل نمی کنند از آن بی بهره اند!!!؟؟؟ آیا تا کنون مقالات تخصصی نوشته شده در این زمینه را مطالعه کرده ای و به مدارک تحصیلی و تخصص نویسنده گان آن ها پی برده ای؟ آیا موضوعات و پروژه هایی که برای اجرا در زمینه ی مدیریت فن آوری اطلاعات در سازمان ها به صورت پروژه تعریف می شود را دیده ای؟ آیا محققان و مجریان این فن، تحصیلاتی در زمینه ی مدیریت فن آوری اطلاعات داشته اند و یا اصلا نیازی به تحصیل در این زمینه دارند؟ در هر رشته ی دانشگاهی از پرورش دام و طیور گرفته تا نانوتکنولوژیِ لباس، رشته ای سراغ ندارم که حیطه ی تحقیقاتی یا اجرایی مختص به خود نداشته باشد ، اما آیا مدیریت فن آوری اطلاعات این گونه است؟ اگر مهندسی کشاورزی اصلاح نباتات خوانده ای محال است پروژه ای در مهندسی کشاورزی شاخه ی آبیاری اجرا کنی مگر آن که شخصا به مطالعه ی حیطه ی تخصصی آن ها بپردازی اما آیا دیگر شاخه های مدیریتی ،در مدیریت فن آوری اطلاعات پروژه ها را اجرا نمی کنند یا بهتر بگویم هزاران پروژه را هزار بار بهتر – بدون نیاز به مطالعه ی مدیریت فن آوری اطلاعات-اجرا نمی کنند؟ حتما با دیدن تیغ تیز انتقادات فوق الذکر در ذهن خود بعضی از سر فصل های تخصصی MIT را مرور کردی تا امید کذایی برای ادامه ی تحصیل در این «خراب خانه ی تهی ز استدلال» را از دست ندهی و یک بار دیگر خود را به بهترین روش ها فریب دهی. اما من هنوز انتقاد نکرده ام. صرفاً چند سؤال بود. عصبانی نشوIT man عزیز!!!

اگر مدیریت دانش یا مدیریت منابع اطلاعاتی را تخصص خود می دانی سری به پروژه های تحقیقاتی دوستان کتابداری بزن، خود خواهی فهمید که تخصص در این مطلب از آن کیست! البته مدیران رفتار سازمانی یا منابع انسانی نیز از تو هزار بار بهترند!!!اگر  با حروف اختصاری انگلیسی دوستان دیپلمه ات را فریب می دهی و می خواهی MIT  را با TQM بشناسی پس نگاهی به محققین این زمینه بیانداز تا بفهمی که مهندسین صنایع راه را بر تو بسته اند!

اگر تصویر دوهزارتومانی آبی فریبت داده و مدیریت فن آوری اطلاعات را در تجارت الکترونیک دیده ای و تعریف امضای الکترونیک را خوب بلدی، غافل نباش، در این زمینه ها نیز مهندسین IT تو را در «دایره ی قسمت» حساب نخواهند آورد.

اگر گمان می کنی که مهندسینی که در این زمینه فعال هستند بُعد فنی کار را بر عهده دارند و تو به بُعد تجاری ، اقتصادی و انسانی آن می پردازی و بیزینس را خوب می دانی!!!«زهی تصور باطل، زهی خیال محال». که بازاریابی الکترونیک را بازاریابان دانند چون تنها تفاوت محسوسش با روش های بازاریابی کلاسیک در نحوه ی اجرای آن است و این مهم نیز در تخصص دوستان بازاریاب. و اگر در پی شناخت تاثیر IT  بر نرخ تورم «پیجامه ی راه راه آبی اصفهانی» هستی ، عزیزا ، باز هم راه را اشتباه آمده ای چون نیازت به اقتصاد سنجی و اقتصاد کلان وخرد است و در مدیریت فن آوری اطلاعات با این جور ناسزاها  آشنا نمی شوی.

اگر گمان می کنی که کار اصلی تو مدیریت سیستم های اطلاعاتی ملقب به MIS(ره) است و تو سیستم های خبره و پشتیبان طراحی خواهی کرد باز هم توهمی عظیم تو را فرا گرفته است. MIS و بستگانش برای خود کارشناسی ارشد دارند و از تخصص کافی برای اجرای امور خود برخوردارند. عزیزا ، نیازی به 5 یا 6 واحد مدیریت سیستم های اطلاعاتی که تو خوانده ای ندارند، بفهم!!اگر گمان می کنی تو را مدیر پرتالی بزرگ خواهند کرد باز هم خود فریبی کرده ای!!! بحث فنی پرتال را دوستان IT و کامپیوتر دانند و بحث مدیریتی آن را کسی می داند که به ماهیت حرفه ای اطلاعات یک پرتال آشنا باشد. مدیریت پرتال نظام پزشکی را به تو نمی دهند که نه پزشکی می دانی ، نه اطلاعات پزشکی را می شناسی،نه فرآیند های حقوقی پزشکی می دانی و نه اطلاعات لازم برای اداره ی آن را می شناسی. عزیزا، اطلاعات در هر زمینه ای تخصصی و حرفه ای است به جز در حیطه ای که تو هستی.

گمان می کنی که به ارزیابی پروژه های فن آوری اطلاعات مشغول خواهی گشت، چه گمان کودکانه ای!!! ارزیابی پروژه از لحاظ تکنیکی، مربوط به دوستان صنایع می باشد که الحمد لله رشته ای به نام مدیریت پروژه از مقطع لیسانس در ایران به صورت جداگانه احداث شده، تو راحت بخواب آنها بیدارند!!! حال دیگر راهی نداری مگر این که گمان کنی که ارزیابی مالی پروژه های فن آوری اطلاعات با تو است عجبا، که باید بدانی برای این مهم دوستان مدیریت مالی بیش از 12،10 واحد از کارشناسی ارشدشان را صرف یادگیری نحوه ی ارزیابی پروژه های گوناگون کرده اند پس تو بهتر است به پروژه های فن آوری اطلاعات کاری نداشته باشی. چون این نیز بگذرد!!!دیگر بهانه ای مانده که باز هم مدیریت فن آوری اطلاعات بخوانی؟؟؟!!!

آهان، معافیت تحصیلی برای سربازی! بله یادم آمد و این مهمترین کاری است که یک دانشجوی مدیریت فن آوری اطلاعات انجام می دهد و در آن تخصص دارد. اما گمان می کنم تحصیل در رشته ی «پشم شناسی گوزن های گَر» نیز معافیت تحصیلی داشت، البته گمان می کنم!!!!

تا کنون در جمعی بوده ای که مهندسین برق،  صنایع ، معدن یا اقتصاد خوانده ها ،متخصصین مالی یا پزشکان در آن باشند؟ به بحث ها توجه کرده ای؟ یکی یکی از آخرین پیشرفت های رشته های خود می گویند. از آخرین دستاوردها و چه شوقی دارند.اکنون بیا در جمع مدیران فن آوری اطلاعات بنشین. بزرگانی که IT را بزرگترین منبع بیزینس می دانند. گوش کن! ببین چه می گویند. یکی با اعتماد به نفس می گوید:« شنیده ای که RAM های 250 GIG به بازار آمده. آفرین بر مهندسین الکترونیک و سخت افزار Kingston!». دیگری می گوید:« شنیده ای محققین بازاریابی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از فن آوری اطلاعات رضایت مشتری را بالا برده، احسنت بر بازاریابان». بخت برگشته ای دیگر می گفت:« شنیده ای نرم افزار کامپیوتری و شبکه ی جدید بورس چه سرعتی دارد. فتبارک الله علی المهندسین شبکه!!!!». آن غریبه با آب و تاب می گوید:« راستی، بسیاری به صادرات نرم افزار روی آورده اند. عجب مدیران بازرگانی فرصت طلبی!!!!». آن دیگری می گفت:« آخر بین رشد بهره وری نیروی کار و رشد استفاده از IT در آمریکا رابطه ی مثبتی پیدا شد. چه اقتصاد دانان تیزبینی.» و تو تنها کافی است به این ابلهان نگاه کنی و بگویی:« از فضل» آنها ،شما«را چه حاصل؟».

در ورزشگاهی که مهندسین الکترونیک، کامپیوتر،صنایع، برق و مخابرات ، اقتصاد دانان ، مدیران مالی و بازرگانی با شوت ها و دریبل های خود به هنرنمایی می پردازند، آری، در بهترین حالت دوستان IT man ما مشوقینی هستند پر سروصدا، که بعد از اعلام نام این رشته های گران بها ، بلند فریاد می زنند«شیر». البته اگر دکترای مدیریت فن آوری اطلاعات بگیری قطعا نقش «ممد بوقی» را به تو خواهند داد. دوست IT man من، مبارکت باد!!!!!
خسته نباشی استاد مدیریت فن آوری اطلاعات

شفق دانشجوی ارشد مدیریت
دوشنبه 14 خرداد 1397 02:45 ب.ظ
واقعا جالب بود
و در جواب دوستان باید عرض کرد که واقعیت تلخ است...
مینو
یکشنبه 24 مهر 1390 05:16 ب.ظ

راهنمایی كنید لطفا
مدیریت آی تی بهتره یا مدیریت مالی؟
در ضمن من لیسانس نرم افزار دارم.
ممنون میشم جواب بدین
پاسخ کیارش جهانپور : من بودم میرفتم مالی
اما نمیدونم شاخص شما چیه. هردوشون از لحاظ بازار کار خوبند اما شاید پوزیشنهای مدیریت ایتی بیشتر هم باشه.
عماد
جمعه 11 شهریور 1390 11:28 ق.ظ
عوضی
پاسخ کیارش جهانپور : مرسی عماد جان انگار مقاله نتیجه داد:)
فراز
یکشنبه 26 تیر 1390 11:04 ب.ظ
ببخشید ولی طرز فکرت دقیقا مثل کساییه که بهشون میگی رشتم هنره میگن ای بابا تو هم که قرتی شدی

متاسفم برای کسایی مثل شما
دقیقا مثل اون شخصی که بهش میگی من دکترای اقتصاد دارم میگه دکتر چند وقتیه دلم درد میکنه

اگر اینطوره پس یک معمار هیچ فرقی با یک مهندس معمار و یک بساز بفروش هیچ فرقی با یک مهندس عمران و یک مهندس علوم اقتصادی هیچ فرقی با یک حاجی بازاری که تجربه کف بازار رو داره نداره
پاسخ کیارش جهانپور : فراز عزیز دقیقا مشكل اینه كه شما هم مثل اونایی میمونی كه بهشون میگن اسمت چیه میگن دكترم:) البته شما كه نیستی.
این مطالبو كه در مورد معمار و مهندسو غیره گفتی كه دقیقا همونیه كه خودم گفتم اتفاقا تمام این فیلدها برای خودشون تعریف و مرز و روش تحقیق دارند. مهندسی علوم اقتصادیم هیچ ربطی به بازار نداره شاید منظورت مهندسی فروش یا ماركتینگ بوده چون این هم مرز دارند بحثه ما در مورد مدیریت فناوری اطلاعات بود اونم به سبكب كه داره اجرا میشه.
حداقل یكی از مطالبی كه ذكر شده بود را با استدلال جواب میدادید خودتونم انقدر ناراحت نمیكردید:)
كلا دوستانه تحصیلكرده و بزرگ شده ی فضای آكادمیك تو این كشور خیلی از بازاریا میترسند و از مردان عمل فراریند اینم تو نوشته ی شما پیداست این ضعف اعتماد بنفسه.
مورد آخر اینكه عزیزم من حداقل بدم نمیاد كسی بهم بگه با بقیه (بقول شما حاجی بازاریا) فرق داری و به زعم شما ازشون سر هم هستی.
واقعیت كمی سخته پذیرشش اما چاره ی كاره
مهدی کلهر
شنبه 25 دی 1389 05:24 ب.ظ
درود
من نظرم اینه که واقعا بعضی از رشته های وارداتی که وزارت علوم به صورت «گتره ای» اجازه تدریس بهشون میده را نباید تا 20سال زیاد جدی گرفت. فضای مه آلودی که بهش اشاره کردی قابل درک بود. من خودم صنایع خوندم و ارشد پایان نامم به حوزه مدیریت اطلاعات همسو بود اینو واقعا درک کردم که اصلن استقلال پژوهشی و فکری برای کسایی که تو مدیریت فناوری اطلاعات ادعا دارند وجود نداره. . البته اینو بگم در زمینه مدیریت اطلاعات بچه های کتابداری دیدم بیش از پانزده ساله تو همین ایرانمون دارند در موردش تز میدند. و در اینکه ما صنایعیاا تو MIS از شماها بهتریم هیچ شکی نیست.
اما مطلب تهاجمی بود و به نظرم کم لطفی هم داشت یعنی بعضی جاهاش(آخر پستد) کمی تحقیر آمیز بود
علی رضا خزایی
شنبه 20 آذر 1389 07:45 ب.ظ
سلام کیارش عزیز
متن را خواندم هم طنز بود هم نطنز!!! هم نقد بود هم حمله هم دفاع. اما به نظرم بیشتر مطالبی که گفتی ناشی از اینه که ما مراحل رشد مدیریت و توسعه ی خود مدیریت را به صورت رسمی طی نکردیم یعنی داریم به تقلید از غرب که مدیریت صنعتی، صنایع، مدیریت متمرکز مدیریت دولتی و......... نوگرا و پسا نوگرا را با توجه به ضرورتهای جامعهش طی کرده جلو میریم و این شکافی که بین عمل و تئوری یا حتی به نظر شما عدم بهره وری محض بعضی از شاخه های مدیریت و حتی بعضی از علوم داریم به همین خاطره
سپاس فراوان
پاسخ کیارش جهانپور : سلام برادر
من سعی کردم نگرش حاکم بر مدیریت فناوری اطلاعات را بیشتر نشان بدم
بحثی شکل بگیره خیلی خوبه
سپاس
سلام
یکشنبه 11 مهر 1389 05:15 ب.ظ
من در تعجب هستم که چه مشکلی با مدیریت فن آوری داری کسی با این تخصص اذیتت کرده کیارش عزیزم
پاسخ کیارش جهانپور : عجب جواب علمی، قاظعانه و دندان شکنی!!!!!!!
مشکلات در متن مقاله هست اما کسی از خودم در این زمینه متخصص تر نیست سپاس.
دانشجو فناوری اطلاعات
دوشنبه 5 مهر 1389 08:54 ب.ظ
سلام به آقا کیارش
فکر کنم خیلی وقت گذاشتی که این نقد رو بنویسی اما از اونجایی که من خیلی وقت ندارم سریع جواب می دم. کسی شمارو مجبور نکرده که در مورد رشته ای که نمیدونی تو دنیا(نه ایران) دارن ازش استفاده های مختلفی می کنند حرف بزنی برادر.البته جالب اینجا بود که وسعت رشته رو خوب نشون دادی عزیزم.قکر میکنم تجربه ای در مدیریت نداری چون اگه داشتی واقعاً متوجه میشدی که یکی مشکلات عمده سازمانهای امروزی عدم وجود مدیری است که اطلاعات IT داشته باشه مخصوصاً در بخشهای ICT. و هزاران دلیل که واقعاً فکر میکنم نمی ارزه وقتمو برای شما تلف کنم.یا حق
پاسخ کیارش جهانپور : با سلام
ناراحتی شما از یک نقد طنز آلود مثل جواب های حسین شریعتمداری شده:))
میشه بگید استفاده هایی که تو دنیا ازش میشه چیه؟ من خودم پایان نامم در مورد information diffiusion و سمت و سوی فناوری اطلاعات هست اونم در سطح جهانی لطف کنید اطلاعاتتون و بگید مستفیض شیم. من حداقل 6ماهه دارم آی تی واچ در سطح بین المللی انجام میدم بازم جسارت نکردم بگم از وضعیت رشته در سطح جهانی مطلعم شما احتمالن خودد سطح جهانی.
من مدیر آی تی و مدرس آی تی و طراح سایت هم هستم و فک میکنم از اکثریت قاطع مدیران این کشور بیشتر به آی تی و کامپیوتر مسلط باشم اما فک ککنم اگه نیاز به آی تی برای مدیریت باشه مهندس آی تی بهتره عزیزم!!
در ضمن برادر نیاز یک مدیر به آی تی با 5ماه آموزش قابل حله و اگه اطلاع ندارید باید بدونید MIT تو ایران 2واحد آی تی بیشتر نمیخونند پس مهارت خاصی در مدیران آی تی فارغ التحصیل شده یافت نمیشه که بتونند نیاز ICT رو برآورده کنند. اگه مشکل عمده سازمانهای امروزی اینه که شما گفتی تماس بگیر باهام برات چندتا متخصص آی تی از شرکتمون بفرستم تا مشکل عمده ات حل بشه
عصبانیت شما نتیجه تزلزل در بنیان های غیر منطقی افکار نامدیریتیدونه نگران نباشید. از توهین در نظرتون هم کمال سپاس را دارم چون تو متن مقاله گفته بودم «عصبانی نشو IT man عزیز»
دکتر علی شریعتی
شنبه 3 مهر 1389 09:39 ب.ظ
متن پر سوز و گدازی بود.. نمی دونم مدیریت فناوری اطلاعات شما رو به سوز و گداز آورد یا شخصی که مدرکش رو داشت. ولی در مجموع متن قشنگی بود که خیلی از اینور و اونور تقلید شده بود. توی توضیحاتی که دادی معلوم شد مدیریت فناوری اطلاعات خیلی از رشته ها رو تو خودش داره و می تونه فرد رو دارای اطلاعات رشته های مختلف بکنه که نقطه قوت بزرگی هست و دنیای امروز به این افراد خیلی نیاز داره.
در پایان باید بگم در نوشته شما تعصب دیده میشه... تعصب مخالف نسبت به یک چیز.. و تعصب انسان رو از حقیقت و منطق دور می کنه ...و هر چقدر هم این حقیقت لخت باشه از دور نمیشه درست دید........
پاسخ کیارش جهانپور : با سلام و سپاس از ارسال نظر
1- از اینکه هیچ کدام از مطالب نقد را نقد نکردید
ممنونم!!
2- من دانشجوی مدیریت فناوری اطلاعات و در حال حاضر مدیر IT شرکت آرتمن تجارت پارس هستم و محقق توزیع و سمت و سوی اطلاعات اگر تعصبی در کار بود هیچ وقت فیلد تحصیلی و کاری خود را نقد نمی کردم. گمان می کنم ناراحتی از نقد نشان تعصب باشد نه خود نقد!!!!
3- مرزهای رشته های دیگر نیز گسترده است:(( یک مثال:استخدام فیزیکدانان در بانک های اروپایی نمونه ای از گستردگی کاربردهای فیزیک است)) پس به اطلاعاتتون ننازید چون بقیه تبر نیستند!! در ضمن مدیریت فناوری اطلاعات خیلی از رشته ها را تو خودش داره اما متاسفانه اون رشته ها برا خودشون محقق و مجری دارند نیازی به skill های MITها ندارند
4-از دو سطر اول نوشتتون معلومه اصلا نمی دونید نوشته های آغشته به طنز همیشه سوز و گداز دارند البته انگار سوزشش برا شما بوده:))
بازم ممنون از نظرتون
سارا
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1389 03:35 ب.ظ
جناب آقای جهانپور عزیز من لیسانسم در ایران مهندسی صنایع است و الان یه جای دیگه دنیا و یه دانشگاه بسیار بهتر از دانشگاه تهران مشغول تحصیل در رشته MIt هستم. قصد ندارم که از شما که خودتون استاد این رشته هستین انتقاد کنم. ولی منی که اینجا دارم درس میخونم و الان درگیر این رشته هستم کاملا واضح احساس میکنم کسی که لیسانسشو در رابطه با این رشته گرفته درک مسایل براش راحتتره تا من. باور کنین وقتی حرف از مدیریت پروزه به میان میاد من باید دست به سینه بشینم تا اونا منو به خودم بیارن و بگن هی چرا دهنت وا مونده مهندس یه کم بجنب. باورکنین اصلا اینطور هم نیست حاظرم تا فردا صبح حرف بزنم و راضیتون کنم. هر چند استاد هستین و من شاگرد. 
soltani
جمعه 23 بهمن 1388 07:54 ب.ظ
kollan mahiate reshtehaye beine reshteyee injoori hast agh kia
inghadr sakht nagir
پاسخ کیارش جهانپور : اگه منظورت فضای اینتردیسیپلیناریه که باید خدمت گلت عرض کنم در حال حاضر به جز علوم پایه کلاسیک همه این صفت را دارند اما حوزه تخصصی هم براشون وجود داره
عماد زارع
پنجشنبه 22 بهمن 1388 11:05 ق.ظ
سلام
آقا این مطلب را برای دانشجویان دانشگاه تهران فرستادم کلی حال کردند:D
پاسخ کیارش جهانپور : سپاس
roozegar
دوشنبه 19 بهمن 1388 11:59 ب.ظ
salam agh kia

marzbandihaye shoma jaleb bood doroste ke hich az hadafe aslie in MIT maloom nashod amma vaghean inghadr hajme mataleb dare ke betoone reshteye takhassosi bashe
sina arbabzadeh
جمعه 2 بهمن 1388 10:46 ق.ظ
سلام
لذت بردم بسیار!!!!
دکی
یکشنبه 20 دی 1388 12:07 ق.ظ
سلام
حال کردم
آخر یکی پیدا شد شجاعتش را داشته باشه و بگه این چرندیاتی که ما می خونیم چیه
ajab
چهارشنبه 16 دی 1388 11:12 ب.ظ
ajab!!!!
inghadr ovza khite va ma nemidoonestim
سلام استاد
شنبه 12 دی 1388 01:16 ق.ظ

ادامه رو هم خواندم ،در کل جالب بود و این که اصلا فکر نمی کردم این رشته اینطوری باشه !
هیچ دقت کردید که توی این متن چقدر رشته های دیگه رو تبلیغ کردید ؟
پاسخ کیارش جهانپور : اگر «پشم شناسی گوزن های گر» تبلیغ شده طوری نیست.
اما آخرش باید گفت که عشق است مدیریت را!!!!!
salam
جمعه 11 دی 1388 10:29 ب.ظ
mohandes yekam aroom tar benevis ri.... be hameye omid man:D
پاسخ کیارش جهانپور : پسر جان
از این اگه می خواستم آرومتر بنویسم اصلا نمی نوشتم.
در ضمن نقدی بنویسید اینجا یه بحثی شکل بگیره
هی گلایه نکنید.
اگرم گلایه می کنید لطفاً بیشتر سانسور کنید
علی باغی
چهارشنبه 9 دی 1388 10:04 ب.ظ
سلام
مقاله رو خوندم
طنز نویس ماهری هستید اما
طنزتون تلخ بود مخصوصا برای من که رشته ام
مدیریت فناوری اطلاعات بود.
پاسخ کیارش جهانپور : 1-طنز بود
2- تلخ نبود
3- واقعیت را باید لخت تماشا کرد
چهارشنبه 9 دی 1388 01:50 ب.ظ
سلام استاد

جالبه ها

هر چند رشته ی تحصیلیم فن آوری اطلاعات نیست ولی به نظرم ادامه ی مطلب باید خواندنی باشه !

دکتر صالح
چهارشنبه 2 دی 1388 11:05 ق.ظ
سلام
قلم شیرینی داری
اما متن خیلی تلخ بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :